Geoterminis šildymas – ekologiškas šildymo būdas, pradžioje reikalaujantis nemažai investicijų

Kiekvienam objektui šilumos sistemą būtina specialiai suprojektuoti. Projektuotojai turi įvertinti statinio charakteristikas, vietovės geologines-hidrogeologines sąlygas, parinkti šilumos šaltinį ir šildymo sistemos tipą, teisingai sukomplektuoti visą šildymo sistemos įrangą ir pan.

Geoterminis šildymas priklauso ekologiškoms, patogioms patalpų šildymo sistemoms. Įsirengus šį šildymą namuose, šiluma kambariams arba vandeniui šildyti imama tiesiai iš gamtos. Sistemos veikimo principas: šilumos energijos išgavimas iš grunto, vandens arba oro. Tam reikalingi ir specialūs įrenginiai, vieni iš jų yra vertikalūs vamzdynai, geoterminiai šilumos siurbliai bei sistemos, kuriomis atkeliauja šiluma, pavyzdžiui, radiatoriai. Geoterminis šildymas tinkamas tiek grindininei, radiatorinei, tiek kombinuotai pastato sistemai.

Iš gamtos šilumos energiją paimti galima geoterminių gręžinių pagalba. Į atitinkamą lygį įgręžus ir ten įrengus geoterminio šildymo siurblį, šis įrenginys palaipsniui ima kaupti žemėje arba vandenyje sulaikytą šilumą. Galimi keli geoterminių siurblių tipai: vanduo-vanduo, oras-oras arba oras-vanduo. Geoterminiame siurblyje sukaupta energija keliauja į katilą, iš kurio šiluma paskirstoma po visas patalpas. Dėkingiausias gruntas įrengti šilumos siurblio kolektorių yra vandeningas žvyras arba šlapias molis, o sausas smėlis yra pats nedėkingiausias gruntas.

Įsirengus geoterminio šildymo sistemą, namuose visus metus bus palaikoma pastovi šiluma. Tai tinkama įvairioms patalpų šildymo sistemoms. Šildymo sąskaita įskaičiuojama į sunaudotos elektros kiekį. Bene didžiausias privalumas – geoterminiu šildymu pagamintas šilumos kiekis yra beveik 5 kartus didesnis už sunaudojamą energiją. Geoterminis šildymas turi ir kelis minusus: kiek kainuoja geoterminis šildymas tiksliai pasakyti sunku, tačiau sumos yra išties didelės. Įrengimai ir jų montavimo darbai – brangūs. Be to, kai kurioms sistemoms, pavyzdžiui, vanduo-vanduo, yra keliamos ypatingos sąlygos, kas taip pat padidina kaštus. Kaip byloja žmonių atsiliepimai, geoterminis šildymas – patogus, ekologiškas šildymo būdas, deja, iš pradžių reikalaujantis nemažų investicijų.